Попередній договір купівлі-продажу квартири у Львові: навіщо потрібен і як скласти

Привіт, шукачі омріяної квартири у Львові! Вже знайшли ідеальний варіант, але поки не готові укласти основний договір? Тоді вам стане в нагоді попередній договір купівлі-продажу. Зараз розповім все, що потрібно знати про цей документ: навіщо він потрібен, як правильно скласти і які має юридичні наслідки. Поїхали!

Зміст:

Що таке попередній договір купівлі-продажу квартири

Отже, попередній договір купівлі-продажу квартири — це документ, яким продавець і покупець закріплюють намір укласти основний договір у майбутньому. Вони фіксують ключові умови майбутньої угоди і зобов'язуються підписати її у певний термін.

Найчастіше попередній договір укладають, коли:

 • продавцю потрібен час, щоб зібрати всі документи на квартиру;
 • покупець ще не має повної суми, але хоче забронювати житло;
 • один зі співвласників квартири тимчасово відсутній;
 • продавець просить час на переїзд, ремонт чи погашення боргів по комуналці.

Тобто попередній договір — це свого роду «бронь» квартири за вами. Він дає гарантії, що продавець не передумає і не продасть житло комусь іншому, поки ви готуєтесь до угоди.

Навіщо укладати попередній договір

На перший погляд може здатися, що попередній договір купівлі-продажу квартири не має особливого сенсу. Мовляв, навіщо зайвий папірець, якщо можна одразу підписати основний? Але насправді він вигідний обом сторонам:

 • Продавець отримує завдаток чи аванс і впевненість, що угода відбудеться. Йому не доведеться знову шукати покупця і проводити покази.
 • Покупець резервує квартиру за собою і отримує час на збір грошей, документів, продаж свого майна. Він захищений від стрибка цін чи зміни намірів продавця.

До того ж, якщо основний договір з якихось причин зірветься, попередній допоможе відстояти свої права у суді. Продавець зможе отримати компенсацію, а покупець — повернути завдаток у подвійному розмірі.

До речі, шукаєте вигідні пропозиції квартир у Львові? Завітайте на сайт МісТечко — найбільшу дошку безкоштовних оголошень нерухомості. Тут зібрані актуальні варіанти продажу житла від власників та ріелторів. Ви швидко знайдете омріяні квадратні метри і зможете купити їх безпечно!

Чим попередній договір відрізняється від основного

Головна відмінність попереднього договору від основного — він не змінює право власності на квартиру. Тобто після його підписання продавець лишається господарем житла, а покупець — потенційним власником. Усі юридичні наслідки настають тільки після укладення основного договору.

Ще кілька ключових моментів:

 • У попередньому договорі вказують майбутні умови угоди, а в основному — фіксують факт купівлі-продажу.
 • Попередній договір може укладатися в простій письмовій формі, а основний підлягає нотаріальному посвідченню.
 • На момент підписання попереднього договору покупець зазвичай сплачує аванс або завдаток. Повну ж суму за квартиру передають під час укладення основного договору.

Тож попередній договір — це своєрідна «репетиція» угоди. Він дозволяє перевірити серйозність намірів, обговорити всі нюанси і підготуватись до офіційного оформлення.

Яку юридичну силу має попередній договір

Попередній договір купівлі-продажу квартири має юридичну силу, якщо складений правильно. Ось головні вимоги:

 1. У договорі мають бути зафіксовані всі істотні умови майбутньої угоди: предмет (конкретна квартира), ціна, термін укладення основного договору.
 2. Договір повинен містити однозначне зобов'язання сторін укласти основний договір у майбутньому.
 3. Попередній договір має укладатися в тій самій формі, що й основний (простій письмовій).

За таких умов попередній договір вважається дійсним і може бути використаний для захисту прав в суді. Якщо хтось із сторін передумає — його можна примусити до укладення основного договору або виплати компенсації.

Водночас попередній договір стає недійсним, якщо:

 • Основний договір підписано вчасно і на тих самих умовах.
 • Закінчився встановлений строк для укладення основного договору.
 • Сторони скасували попередній договір за взаємною згодою.

Тож попередній договір має вагу, але не замінює основний. Це інструмент для фіксації домовленостей і гарантій, а не повноцінне оформлення угоди.

Як правильно укласти попередній договір

Щоб укласти попередній договір купівлі-продажу квартири у Львові, варто дотримуватись певного алгоритму. Осьо основні кроки:

 1. Ретельно перевірити документи на житло і власника. Впевнитись у його особі та праві продавати нерухомість.
 2. Зібрати пакет документів від покупця: паспорт, ідентифікаційний код, довідку про доходи, згоду чоловіка/дружини.
 3. Обговорити з продавцем і прописати в договорі всі важливі умови: ціну, терміни, зобов'язання сторін. Бажано залучити до цього досвідченого юриста.
 4. Підписати договір у присутності нотаріуса або незалежних свідків. При цьому покупець передає продавцю обумовлену суму завдатку чи авансу.
 5. Дочекатися спливу вказаного терміну і укласти основний договір купівлі-продажу на тих самих умовах. Провести повний розрахунок і передачу прав на житло.
Потрібна консультація чи допомога з юридичним оформленням угоди? На сайті МісТечко є перевірені ріелтори та агенції, які супроводжують операції з нерухомістю у Львові під ключ. Вони допоможуть скласти безпечний і грамотний попередній договір, який врахує інтереси обох сторін і захистить від ризиків.

Що має містити попередній договір

Аби попередній договір мав силу, в ньому мають бути такі ключові пункти:

 • Вичерпні дані продавця і покупця, які збігаються з паспортами.
 • Детальний опис квартири: адреса, площа, кількість кімнат, поверх, наявні комунікації і ремонт.
 • Узгоджена ціна і спосіб розрахунку (готівка, банківський переказ).
 • Точна дата укладення основного договору.
 • Права, обов'язки і відповідальність сторін на час дії попереднього договору.
 • Умови розірвання договору і наслідки для кожної сторони.
 • Обсяг завдатку чи авансу, який вносить покупець.
 • Підписи продавця і покупця з розшифруванням.

Також у попередньому договорі можна зафіксувати додаткові нюанси: хто платить за переоформлення, яким буде порядок передачі ключів, коли продавець має звільнити житло тощо. Що детальніше ви пропишете умови — то менше буде ризик непорозумінь.

Чи можна розірвати попередній договір

Попередній договір може бути розірваний з ініціативи однієї сторони лише через суд і за наявності вагомих підстав. Наприклад, якщо продавець навмисно ввів покупця в оману щодо якихось суттєвих обставин.

Втім, сторони можуть передбачити в договорі можливість та умови дострокового розірвання за згодою. Зазвичай це супроводжується певними санкціями:

 • Якщо відмовляється продавець — він повертає завдаток покупцю в подвійному розмірі.
 • Якщо передумав покупець — завдаток лишається у продавця як компенсація.

В будь-якому разі, сума завдатку при розірванні попереднього договору не повертається просто так. Вона слугує доказом серйозності намірів і страховкою на випадок зміни планів.

Тому добре зважте всі «за» і «проти» перед укладенням попереднього договору. Проконсультуйтеся з юристом, внесіть у текст всі важливі нюанси і будьте готові виконати взяті на себе зобов'язання. Це убезпечить від неприємних сюрпризів і додасть впевненості в майбутній угоді.

На цьому поки все про попередні договори при купівлі-продажу квартир у Львові та області. Сподіваюся, ця інформація була корисною і зрозумілою, а ви тепер будете укладати такі угоди без страху і сумнівів. Головне пам'ятайте: попередній договір — це не формальність, а цілком робочий інструмент, який може стати у нагоді. Бажаю вам вдалих оборудок і якнайшвидшого новосілля в омріяній домівці!

Назад до новин Наступний запис