Завдаток при купівлі квартири у Львові: як не втратити гроші та нерви

Привіт, львівські шукачі омріяних квадратних метрів! Якщо ви натрапили на цю статтю, значить, процес купівлі житла для вас у самому розпалі. І от на горизонті замайорів такий цікавий етап, як передача завдатку. Давайте разом розберемося, що це за звір і з чим його їдять.

Що таке завдаток і навіщо він потрібен

Отже, завдаток — це певна сума, яку покупець передає продавцю в рахунок майбутньої оплати за квартиру. Такий собі жест довіри і серйозності намірів. Завдаток закріплює зобов'язання сторін і страхує від раптової зміни планів.

Для продавця завдаток — це гарантія, що покупець не передумає в останній момент і угода відбудеться. А ще привід зняти квартиру з продажу і чекати повної оплати. Для покупця ж завдаток — це можливість зарезервувати за собою житло і не хвилюватися, що його перехоплять інші охочі.

Важливо! Завдаток не може існувати сам по собі — він завжди прив'язаний до основного договору купівлі-продажу. Тому передавати завдаток на словах, без паперів — дуже ризикована затія.

Плюси і мінуси завдатку: зважуємо ризики

Як і будь-який інструмент, завдаток має свої переваги і підводні камені. До плюсів можна віднести:

 • Простота оформлення. Підписали договір, передали гроші — і всі задоволені.
 • Можливість повернути завдаток. Але тільки якщо це прописано в договорі.

А ось із мінусами завдатку все не так райдужно:

 • Законодавчі нюанси. Юристи люблять сперечатися, чи можна стягнути завдаток у подвійному розмірі через суд. Спойлер: 50 на 50.
 • Плутанина з авансом. Навіть судді іноді підміняють ці поняття, що впливає на рішення.
 • Втрата грошей. Якщо угода зірветься з вашої вини — завдаток не повернути.

Коли варто вносити завдаток за квартиру

Зазвичай завдаток вносять, коли продавець і покупець уже домовилися про суму і умови угоди, але ще не готові підписати основний договір. Причини можуть бути різні: потрібно трохи часу, щоб зібрати повну суму або оформити документи.

Ініціатором завдатку може стати будь-яка сторона:

 • Покупець — якщо хоче зарезервувати квартиру, але поки що не має всіх грошей.
 • Продавець — якщо не хоче втратити клієнта, але, наприклад, ще не підготував усі документи для продажу.

Завдаток vs аванс: в чому різниця і що безпечніше

Якщо ви думаєте, що завдаток і аванс — це одне й те саме, то ні. Юридично це різні речі, хоча на практиці їх часто плутають. Навіть самі продавці та покупці. І якщо в усній розмові це ще можна пробачити, то в документах така підміна понять може вилізти боком.

Ключові відмінності між завдатком і авансом:

 • Можливість повернення. Аванс повертається покупцю в будь-якому випадку, а завдаток — тільки якщо винен продавець.
 • Розмір виплат при зриві угоди. Якщо передумав покупець — він втрачає завдаток, а якщо продавець — віддає завдаток у подвійному розмірі.
 • Документальне оформлення. Завдаток завжди прописується в основному договорі купівлі-продажу, а аванс — у попередньому або окремому документі.

Що краще — завдаток чи аванс? Однозначної відповіді немає. Все залежить від ситуації і довіри між сторонами. Але, щоб не залишитися раптом і без грошей, і без квартири, краще сім разів відміряти, а потім уже відрізати.

Скільки давати завдатку за львівську квартиру

На жаль (чи на щастя), єдиного держстандарту щодо суми завдатку в Україні немає. Це питання продавець і покупець вирішують між собою. Як правило, розмір завдатку становить 5-10% від повної вартості квартири. Але трапляються й випадки, коли особливо недовірливі продавці просять усі 50%.

Деякі віддають перевагу фіксованій сумі — чисто символічний жест серйозності намірів. Тут уже все залежить від ваших фінансових можливостей і переговорних талантів. Головне — не передавати всю суму відразу, перш ніж на руках буде підписаний повноцінний договір.

Лайфхак: якщо ви хочете зарезервувати квартиру своєї мрії у Львові, але поки не маєте повної суми, сміливо пропонуйте продавцю завдаток. Шанси на позитивну відповідь зростуть, якщо запропонуєте 10-15% від ціни. А знайти актуальні пропозиції продажу квартир у Львові можна на порталі безкоштовних оголошень Mistechko.com

Як правильно оформити завдаток і не прогадати

Щоб уникнути неприємних сюрпризів, завдаток потрібно правильно оформити документально. Ось кілька важливих правил:

 1. Укладіть письмовий договір, де будуть прописані всі умови: хто, кому і за що передає завдаток, його розмір, терміни основної угоди та відповідальність сторін.
 2. Завірте договір у нотаріуса — це додасть йому юридичної ваги.
 3. Отримайте розписку від продавця про отримання завдатку. Без неї довести факт передачі грошей буде вкрай складно.
 4. Підпишіть акт прийому-передачі завдатку в двох примірниках — вам та продавцю.
 5. Не забудьте прописати, що сума завдатку входить до повної вартості квартири і буде враховуватися при остаточному розрахунку.

І ще один лайфхак напостіл: не економте на послугах професіоналів. Звернувшись до досвідченого ріелтора чи юриста, ви зможете грамотно скласти договір, обговорити всі нюанси та підстрахуватися від ризиків. Це точно коштуватиме дешевше, ніж втратити завдаток чи нерви в суді.

Чи можна повернути завдаток, якщо угода зірвалася

Уявіть ситуацію: ви знайшли у Львові ідеальну квартиру, залишили за неї завдаток, а через тиждень передумали купувати. Чи реально повернути свої гроші? А якщо передумав продавець? Давайте розбиратися.

Отже, якщо від угоди відмовився покупець, повернути завдаток він не зможе. Гроші залишаться у продавця як компенсація за зірвані плани. Винятком може бути тільки ситуація, коли в договорі є пункт про повернення завдатку. Але навіть у такому разі без допомоги юриста тут не обійтися.

Інша справа, коли угоду зриває продавець. Тут уже він повинен повернути завдаток покупцеві в подвійному розмірі. Добровільно чи через суд — залежить від його совісті та бажання зберегти репутацію.

Тому, перш ніж передавати завдаток за омріяні квадратні метри, подумайте двічі. Чи готові ви ризикнути цими грошима? Чи впевнені у порядності продавця? І чи не розумніше звернутися до фахівців, які допоможуть грамотно оформити угоду і захистити ваші інтереси?

Бонус: з Mistechko.com купівля квартири у Львові — це легко і безпечно!

Шукаєте затишну квартиру у серці Львова чи ближніх околицях? А, може, цікавить нова новобудова або вторинка поближче до центру? У будь-якому разі завітайте на сайт безкоштовних оголошень Mistechko.com — тут зібрані найкращі пропозиції житла в межах Львова і області.

На Mistechko ви знайдете сотні актуальних оголошень про продаж квартир від власників та ріелторів. Детальний опис помешкання, реальні фото, контакти продавця — все для вашої зручності. А якщо хочете продати своє житло у Львові швидко та вигідно — просто залиште безкоштовне оголошення, і покупці самі вас знайдуть!

Mistechko.com — це не просто дошка оголошень, а справжній помічник у пошуку нерухомості вашої мрії. Експерти сайту завжди готові надати консультацію та допомогти з вибором квартири, оформленням документів і навіть організацією переїзду. З Mistechko купувати, продавати та орендувати житло у Львові — легко, безпечно і навіть приємно!

Назад до новин Наступний запис