Іпотека простими словами: як купити житло у Львові в кредит

Привіт, друже! Мрієш про власну квартиру у нашому чарівному Львові, але грошенят не вистачає? Не засмучуйся, є класний вихід — іпотека. Це коли банк дає тобі в борг на житло, а ти потім потихеньку віддаєш. Ну як батьки дають на морозиво, тільки масштаби інші. Давай розберемось, що до чого в цій іпотечній кухні.

Зміст:

Чим іпотека відрізняється від звичайного кредиту

Насамперед, іпотека — це кредит суто на житло. Тобто на машину, айфон чи путівку в Єгипет її не візьмеш, хоч як проси. Банк дає грошики тільки на квартиру, будинок, дачу або земельку під забудову. І це майно стає заставою — якщо раптом ти перестанеш платити, банк його забере. Така от сувора дружба.

Ще одна фішка іпотеки — перший внесок. Банк просить дати йому наперед 20-50% від вартості хати. Ну щоб ти продемонстрував серйозність намірів і забезпеченість. Тож доведеться трохи понишпорити по кишенях, позичити у родичів або розбити касу.

До речі, у Львові в іпотеку можна взяти не лише цілу фатеру, а й частину, кімнату в гуртязі, таунхаус або гараж. Головне, щоб воно було житлове і твоє.

Особливості іпотеки в Україні: ставки, умови, підводні камені

Чесно кажучи, іпотека в нас — задоволення не з дешевих. Якщо в Європі чи Штатах ставки 1-3%, то у нас — жирні 7-18% річних. Фінансисти кажуть, що це через інфляцію, ризики та погану кредитну історію країни. А ми підозрюємо, що просто люблять вони нас пресувати.

Загалом, частка іпотечних квартир на ринку новобудов у Львові — жалюгідні 5%. Забудовники воліють працювати з живими грошима, а не з банківськими схемами. Тож доведеться добряче пошукати вигідну пропозицію, а не хапати перше-ліпше.

Втім, є й добрі новини. Держава запустила програму "єОселя", яка дає лояльні умови для певних категорій громадян (про це пізніше).

Види іпотеки: ануїтет чи диференціація, яку вибрати

Коли прийдеш до банку за іпотекою, тобі запропонують два варіанти виплат:

 1. Ануїтет — це коли ти віддаєш рівними частинами весь період. Зручно, бо знаєш наперед суму і можеш планувати бюджет. Але переплата по відсотках більша.
 2. Диференціація — це коли на початку платиш більше, а потім сума зменшується. Вигідніше, бо менше переплачуєш банку. Але перші роки доведеться затягнути паски.

Що вибрати — вирішувати тобі, зважаючи на фінансові можливості та плани. Головне — уважно читай договір, особливо дрібний шрифт. І не соромся торгуватись з банкіром за кращі умови, раптом прокатить.

Пільгові іпотечні програми: кому дають знижку

Якщо пощастить потрапити під держпрограму, можна отримати іпотеку з ставкою 3% або 7% річних. Для цього треба бути:

 • Військовим, поліцейським, СБУшником або розвідником
 • Медиком або вчителем
 • Молодою сім'єю (до 35 років)
 • Багатодітним (2+ дітей)
 • Переселенцем із села в місто

Щоб отримати пільгову іпотеку у Львові, треба дати початковий внесок від 20% вартості житла. Також доведеться застрахувати квартиру і заплатити банку комісію. Ну і стежити, щоб держава не «забула» перераховувати компенсацію відсотків на рахунок. А то потім сюрпризи будуть, і не факт, що приємні.

Як оформити іпотеку: інструкція для «чайників»

Процедура отримання іпотечного кредиту у Львові проста, як двері:

 1. Знайди своє омріяне житло на дошці оголошень нерухомості. Звертай увагу на район, інфраструктуру, транспорт.
 2. Вибери банк з найкращими умовами. Порівняй ставки, комісії, терміни, репутацію.
 3. Збери документи: паспорт, код, довідку про доходи, свідоцтво про шлюб/розлучення і т.д.
 4. Подай заявку онлайн або в відділенні банку. Чекай рішення, домовляйся про зустріч.
 5. Внеси початковий платіж, застрахуй житло, підписуй договір. Все, ключі твої, можеш святкувати!

До речі, зараз подати заявку на іпотеку можна прямо в додатку "Дія". Вказуєш дані про себе і бажане житло — і відправляєш в банки-партнери. Зручно, швидко, по-сучасному.

Іпотека під час війни: ризики, платежі, виселення

Звісно, у воєнний час брати іпотеку — справа ризикована. Але якщо дуже кортить і є стабільний дохід, то чому б і ні. Тільки вибирай житло в безпечних регіонах, подалі від фронту і ракет. Ну і бажано, щоб забудовник був надійний, а не з гречки.

З платежами теж може бути непросто. Банки то оголошують кредитні канікули, то знову вимагають гасити борги. Доведеться постійно бути на зв'язку з кредитором і домовлятися про відстрочки чи реструктуризацію, якщо раптом скрутно стане.

І нарешті, питання, яке хвилює багатьох: а раптом мене виселять з іпотечної квартири, якщо не зможу платити під час війни? Тут відповідь проста: за законом не можуть, поки діють форс-мажорні обставини. Але потім доведеться все одно погасити борги або віддати житло банку. Тому сім разів подумай, перш ніж влазити в іпотечні тенета.

Ось і все, що ти хотів знати про іпотеку, але соромився запитати. Тепер ти підкований і готовий підкорювати львівський ринок нерухомості. Бажаємо знайти квартиру своєї мрії за вигідною ставкою. А якщо виникнуть питання чи сумніви — звертайся до експертів ринку на дошці оголошень Mistechko.com. Вони підкажуть і направлять. На все добре!

Назад до новин Наступний запис