Купівля вторинного житла у Львові у 2024 році: юридичні та податкові нюанси

Перевірка документів — обов'язковий етап при купівлі вторинного житла

Перевірка документів — обов'язковий етап при купівлі вторинного житла

Привіт, шукачу затишної домівки! Ти плануєш купити квартиру на вторинному ринку Львова? Чудова ідея! Але перш ніж поринути з головою в перегляди об'єктів, давай розберемося з юридичними та податковими нюансами. Це допоможе тобі уникнути неприємних сюрпризів і вберегтися від шахраїв. Поїхали!

Чому не варто сліпо довіряти рієлторам

Звісно, пошук квартири у Львові простіше довірити професіоналам. Але будь обережним! Рієлтори не несуть відповідальності за юридичну чистоту об'єкта. Це не їхня зона компетенції. Вони можуть не знати про:

 • Наявність арештів або обтяжень
 • Потенційні ризики та проблемні нюанси
 • Попередні угоди та власників

Тому не нехтуй допомогою досвідчених юристів. Вони допоможуть комплексно перевірити квартиру та виявити можливі ризики.

Покрокова інструкція з безпечної купівлі вторинки

Щоб не купити «кота в мішку», дотримуйся чіткого алгоритму дій:

 1. Перевір власника. Поспілкуйся з продавцем особисто, навіть якщо його представляє довірена особа. Розпитай про житло, сусідів, причини продажу. Попроси показати оригінал паспорта.
 2. Ретельно вивчи документи. Власник має надати оригінал документа, що підтверджує його право на нерухомість (договір купівлі-продажу, свідоцтво про спадщину тощо). Перевір це право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
 3. Пересвідчись у відсутності боргів та прописаних жильців. Власника можна перевірити в Єдиному реєстрі боржників. Також варто отримати довідки про відсутність заборгованості за комунальні послуги. А довідка з ОСББ покаже, чи є у помешканні зареєстровані мешканці.
 4. Проаналізуй судові рішення щодо квартири. Для цього зазирни в Єдиний реєстр судових рішень і введи адресу житла, дату та реквізити документів про право власності. Або довір цю роботу юристу — він швидко виявить реальні ризики.

Як правильно оформити договір купівлі-продажу

Угода купівлі-продажу нерухомості укладається у нотаріуса. Ось на що варто звернути увагу:

 • Якщо власників декілька — потрібні письмові згоди на продаж від кожного
 • Якщо у квартирі прописана дитина — не обійтися без згоди органу опіки
 • Якщо продавець одружений — знадобиться згода другого з подружжя
 • Документи мають містити оцінку майна, зареєстровану в Єдиній базі звітів про оцінку

Не підписуй договір, поки ретельно не вивчиш кожен пункт. Найкраще — разом з юристом. Це убезпечить тебе від неприємних нюансів.

Податки та збори при купівлі нерухомості

Купуючи вторинне житло, ти маєш сплатити ряд обов'язкових платежів:

 • Державне мито — 1% від вартості квартири за договором. Зазвичай це робить покупець як зацікавлена особа.
 • Пенсійний збір — також 1% від суми угоди, і знову ж таки за рахунок покупця. Хіба що ти перебуваєш у квартирній черзі — тоді можна отримати звільнення від сплати.
 • Податок на доходи фізосіб (ПДФО) та військовий збір. Їх зобов'язаний сплатити продавець, якщо продає житло не вперше за рік. Для другої угоди ставка ПДФО становить 5%, для третьої і наступних — 18% від вартості. Військовий збір — незмінні 1,5%.

Окрім того, будь готовий оплатити послуги нотаріуса та роботу оцінювача житла. А ще закладай у бюджет кошти на юридичний супровід угоди.

Як бачиш, процес купівлі квартири на вторинному ринку Львова має чимало підводних каменів. Не економ на професійних консультаціях — і тоді омріяне житло стане твоїм без зайвих проблем. Бажаємо вдалої покупки!

Грамотне юридичне оформлення угоди купівлі-продажу захистить від ризиків

Грамотне юридичне оформлення угоди купівлі-продажу захистить від ризиків

Назад до новин Наступний запис